Ścieżka terapeutyczna TRUDNOŚCI ORTOGRAFICZNE
Ścieżka terapeutyczna TRUDNOŚCI ORTOGRAFICZNE to zestaw ćwiczeń, materiałów i narzędzi wybranych z bloków terapeutycznych, odpowiednio ułożonych tematycznie, by wspierać terapię uczestników zajęć w danym obszarze.
Autorką odpowiednio zaplanowanej i ułożonej ścieżki jest Daria Dunajska – nauczycielka i terapeutka z długoletnim stażem.
Jak korzystać ze ścieżki terapeutycznej TRUDNOŚCI ORTOGRAFICZNE?
Zasady polskiej pisowni często bywają kłopotliwe i przysparzają trudności niejednej młodej głowie. Przygotowany przez nas materiał adresowany jest do uczniów szkół podstawowych. Ma służyć zaznajomieniu się z zasadami ortograficznymi języka polskiego, a dzięki różnorodnym i atrakcyjnym ćwiczeniom multimedialnym, grom i kartom pracy – pomóc je opanować.
Podział ścieżki TRUDNOŚCI ORTOGRAFICZNE

Cała baza materiałów składa się z trzech poziomów: starter, optimus i pro. Poziomy podzielone są na praktyczne działy, w których zgromadziliśmy zadania dotyczące konkretnej trudności ortograficznej:
- Pisownia wyrazów z „ó”.
- Pisownia wyrazów z „u”.
- Pisownia wyrazów z „h”.
- Pisownia wyrazów z „ch”.
- Pisownia wyrazów z „ż”.
- Pisownia wyrazów z „rz”.
- Pisownia wyrazów z „ą” i „ę”.
- Wyrazy z „om”, „on”, „em”, „en”.
- Pisownia wyrazów z „nie”.
- Pisownia zmiękczeń.
- Pisownia wyrazów wielką literą.
- Powtórka – różne ćwiczenia.

Działy rozpoczynają się od przypomnienia danej zasady ortograficznej, po czym następuje jej utrwalenie poprzez:
- praktyczne ćwiczenia multimedialne, np. czytanie i zapisywanie wyrazów z trudnościami ortograficznymi, dyktanda, teksty korektorskie, pisanie z pamięci, wyszukiwanie słów, wykreślanki;
- gry multimedialne, np. memory, koło fortuny, spadające wyrazy;
- karty pracy zawierające m.in. krzyżówki, rebusy, kolorowanki.

Ostatni dział Powtórka – różne ćwiczenia zawiera zbiór zadań, w których uczeń wykorzystuje poznane wcześniej zasady ortograficzne. Obejmują one na przykład samodzielne pisanie tekstu, tworzenie wyrazów czy uzupełnianie luk w zdaniach.