Javascript is required
Przejdź do treści głównej

Ścieżka terapeutyczna PRACA Z EMOCJAMI



Ścieżka terapeutyczna PRACA Z EMOCJAMI to zestaw ćwiczeń, materiałów i narzędzi wybranych z bloków terapeutycznych, odpowiednio ułożonych tematycznie, aby wspierać terapię uczestników zajęć w danym obszarze.

Autorkami odpowiednio zaplanowanej i ułożonej ścieżki są Marta Zaremba – polonistka, redaktorka merytoryczna, autorka publikacji m.in. Historia czerwonego kameleona oraz Katarzyna Sirak – pedagog specjalny, redaktorka merytoryczna, autorka publikacji dedykowanych do pracy terapeutycznej z uczniem.

Jak korzystać ze ścieżki terapeutycznej PRACA Z EMOCJAMI?



Ścieżka terapeutyczna PRACA Z EMOCJAMI ma na celu wsparcie uczestnika zajęć w rozwoju kompetencji emocjonalno-społecznych oraz umiejętności rozpoznawania, nazywania i regulowania emocji. Wielu uczniów w młodszym wieku szkolnym nie radzi sobie z nową sytuacją, relacjami w grupie, sytuacją porażki i nie potrafi mówić o tym, co czuje i przeżywa.

Celem ścieżki jest wprowadzenie ucznia/ uczennicy w świat EMOCJI.

Dzieci uczą się rozpoznawania i nazywania podstawowych emocji takich jak: radość, smutek, złość czy strach. Jest to szczególnie ważne, gdy pracujemy terapeutycznie z dziećmi ze spektrum autyzmu. Przy planowaniu tej ścieżki zaproponowano zadania przygotowujące ucznia/ uczennicę na to, jak radzić sobie ze złością, smutkiem, odrzuceniem, reagowaniem w trudnych sytuacjach, np. spóźnienie na zajęcia, przegrywanie.

Podział ścieżki PRACA Z EMOCJAMI



Struktura ćwiczeń pozwala pracować etapowo. Początkowo uczestnik zajęć poznaje zagadnienie, uczy się nowej terminologii, ma możliwość dopytania, a następnie wykorzystuje te umiejętności w praktyce i nazywa emocje oraz sytuacje. Uczy się zachowań akceptowalnych społecznie.

Zaproponowana ścieżka terapeutyczna to nie tylko praca ze sobą i własnymi emocjami. Uczy ona, jak odczytywać emocje z postawy ciała osób oraz jak interpretować zachowania innych i sposoby radzenia sobie z agresją werbalną.

Szeroki zakres różnorodnych form: film, historyjki mentalistyczne, układanki, karty pracy odpowiednio dobrane przez terapeutę z pewnością sprawią, że każde dziecko poczuje się lepiej w świecie pełnym bodźców, niezrozumiałych sytuacji i wymagań społecznych.